Kedy dom podrezávať a na čo sa pripraviť?

July 6, 2022

Na Slovensku máme veľké množstvo starých domov, ktoré sa v súčasnosti snažia ľudia prerobiť na čo najpohodlnejšie bývanie. Presne v tejto rekonštrukčnej fáze je dobre zvážiť pôsobenie spodnej vody a celkovo riešiť izoláciu. Nutnosť riešiť spodnú vodu sú donútení aj mnohí obyvatelia, ktorých murované domy možno nie sú až také staré, no nemajú vyriešenú dostatočnú izoláciu. Jednou z procedúr, ktoré sú najistejšie a oveľa lepšie fungujúce než injektáže a obkopávanie základov, je podrezanie stavby.

Kedy dom podrezávať?

Keď je Váš dom a jeho murivo mokré, páchne plesňou, prípadne zateká priamo vodou, ktorá sa drží v budove, vytvára viditeľné povlaky a pôsobením vody sa narúša stierka. Pri častejších prehánkach sa povlaky na stenách zvýrazňujú, zápach stupňuje a na stenách sa vytvárajú mapy so zeleným, či čiernym nádychom. Toto je pár jasných príznakov toho, že murivo Vášho domu ťahá vodu a vytvárajú sa plesne. Plesne sú nebezpečné na respiračné ústrojenstvo, najmä pre deti. V takýchto prípadoch nemá veľmi význam riešiť obkopávanie muriva a obloženie nopovanou fóliou. Vodu totiž ťahá murivo od spodku, ako špongia, cez samotný materiál, stierky a spojivo. Aby sa tak nedialo, je nuvyhnutné zastaviť cestu vode nahor. Je to možné práve vložením izolačného materiálu nad prvý rad tehiel. Či treba Váš dom podrezať by ste mali zhodnotiť sami. Injektáže síce môžu byť lokálnym riešením, no stačí zlá matematika, alebo vynechanie miesta a práve tam môže vzniknúť nová mapa od vlhkosti.

Podrezávanie je pritom možné riešiť vo vlastnej réžií, alebo prostredníctvom špecializovanej firmy. V prípade svojpomocného podrezania domu určite počítajte s časovou investíciu (žiaľ čiastočne aj zdravotnou) a samozrejme finančnou. Ak Však zveríte svoj problém do rúk špecializovanej firme – AK hydroizol, budete mať o všetko postarané.

Ako prebieha podrezávanie domu

Dnes mnohé firmy ponúkajú podrezávanie aj v rámci jediného dňa. Stále to však závisí od veľkosti stavby domu. Pri väčších domoch ide naozaj o úkon, ktorý je náročný nielen na čas, ale aj na riešenie postupov. Murivo, ktoré sa podrezáva, je nutné očistiť z oboch strán od omietky, rovnako tak od kabeláže a kachličiek. Pri kuchynských linkách je nutné odsunúť všetky diely linky a zabezpečiť ich pred znečistením. Vodovodné rúrky a kúrenie je nutné vyhľadať a označiť, aby nedošlo k ich porušeniu. Preto je podrezávanie vhodné najmä pre kompletné rekonštrukcie. Rozhodne Vám neodporúčame pokračovať v rekonštrukcii s mnohými úpravami a až potom sa rozhodnúť dom podrezávať, nakoľko nielenže prídete o kachličky, ale podrezávanie Vám výrazne znečistí interiér Vášho domu.

Tip: Podpiľovanie múrov a domu