Ako odstrániť vlhkosť v dome

June 10, 2022

Pokiaľ vám sťažuje bývanie vo vlhkom dome pleseň, ktorá je spôsobená vlhkým murivom, je potrebné trvalo odstrániť príčinu a to podrezením domu. Keďže ide o nákladnejšie odstraňovanie vlhkosti muriva, je možné zatiaľ postupovať podľa nasledovných rád odstraňovania vlhkosti v obývanom priestore.

Ako vzniká prvotná vlhkosť v obývaných priestoroch?

Čo je to kondenzácia
Kondenzácia je najčastejší druh vlhkosti, ktorý je pre každý obytný priestor nežiadúci. Pri kondenzácii dochádza k zmene skupenstva plynného na kvapalné a to predovšetkým v zimnom období, kedy sú obvodové múry oveľa chladnejšie ako je vnútorny vzduch v obývanej miestnosti. 

Naše rady v prípade, že bojujete s vlhkými stenami:

  • zabezpečte optimálne prúdenie vzduchu v miestnosti a  relatívnu vlhkosť muriva 
  • počas spánku nechajte v miestnosti pootvorené dvere, každá spiaca osoba vyprodukuje vydychovaním vlhkosť, čím sa možné riziko kondenzácie znižuje
  • znížte na minimum vypínanie a zapínanie tepelných zdrojov v domácnosti (kúrenie atď.)
  • pravidelne vetrajte, niekoľkokrát za deň, vetranie však musí byť krátkodobé, aby nedošlo k ochladeniu nábytku či interiérových stien
  • pri sprchovaní a varení používajte odsávače pár, aby sa zbytočne neakulumovali v miestnosti

Riziko tvorby plesní

Skondenzovaná voda na oknách či stene v obývanom priestore zapríčiňuje vysoke riziko plesní a vznik možných alergických reakcií.

Tip: Ak bojujete s podobnými problémami, odporúčame Vám prečítať si náš článok – Ako sa zbaviť plesní v dome, prípadne nás AK hydroizol neváhajte kontaktovať a my Váš problém s vlhkosťou vyriešime za Vás.