STOP zaroseným oknám a plesniam! Ale… Ako správne vetrať?

July 5, 2022

Proste otvorím okno a je. Hoci vetranie vyzerá ako banálna vec, v skutočnosti nie je až také jednoduché a ľudia pri ňom často robia chyby. Poradíme Vám, ako na to a čoho sa vyvarovať.

Ráno vyvetrajte všetky miestnosti. Otvorte okná dokorán na 5 minút. Za túto dobu sa vymení vzduch, no súčasne neochladnú steny v byte.
V priebehu dňa vetrajte v závislosti na vlhkosti v miestnosti. Ideálne je intenzívne krátke vetranie každé dve hodiny.
V obývacej izbe, v chodbe a v pracovni si vystačíte s menej častejším vetraním. V kúpeľni, kuchyni alebo v spálni vetrajte častejšie.
Možno by Vás to ani nenapadlo, ale úlohu zohráva aj množstvo kvetov v interiéri. Platí totiž, čím viac kvetov, tým vyššia vlhkosť.
Dĺžka trvania vetrania závisí na vonkajšej teplote. Čím je vonku chladnejšie, tým je potrebný kratší čas.
V zime si vystačíte pri každom vetraní so 4 až 6 minútami.
Na jar a na jeseň potrebujete 10 až 20 minút.
V lete by okná mali zostávať otvorené aspoň 30 minút.
V zime by ste nemali používať vyklopené okno, alebo mikroventiláciu, nakoľko sa nimi nedá vyvetrať rýchlo a dochádza tak k zbytočnej strate tepla. Ich využitie si preto nechajte na obdobie, kedy sa nekúri. V chladných dňoch, kedy máte okná väčšinu dňa zavreté, kúrite a varíte, sa v miestnostiach nahromadí vlhkosť a tým sa vytvárajú sa podmienky pre vznik plesní na stenách. Je teda potrebné naučiť sa cielene vetrať. Dôležitá je pravidelnosť a intenzita vetrania, aby sa vzduch v miestnostiach kompletne vymenil.

V priebehu dňa by nemala relatívna vlhkosť prekročiť 50 %. Ak presiahne tzv. rosný bod, pri ktorom sa vzduch nasýti na 100 %, začne sa zrážať a to najmä v nevetraných rohoch miestností a za nábytkom a následne sa začne tvoriť pleseň. Dobrým pomocníkom, ktorý Vám pomôže kontrolovať vlhkosť vzduchu v byte, je teplomer s vlhkomerom.

Ako zistiť, že “niečo” je zle?

Prezradia to napríklad zarosené okná, alebo plesnivé škvrny za nábytkom. V tom prípade je potrebné sklá a rámy okamžite utrieť, v miestnosti treba dôkladne vyvetrať a zistiť príčinu problému. Treba tiež skontrolovať, či sa teplý vzduch môže dostať k okenným sklám. Je potrebné vytiahnuť žalúzie, rozhrnúť závesy, odhrnúť záclony a prípadne o 1 až 2 ° C prikúriť.

Ak by ste roseniu na oknách nevenovali pozornosť, mohli by vás po čase začať trápiť nepríjemné plesne. Oplatí sa preto zaobstarať si vlhkomer a dbať na správne vykurovanie. V obytných miestnostiach by teplota v zime nemala klesať pod 20 až 21 ° C, vlhkosť by nemala byť vyššia ako 50 %.

Niekoľko rád, ktoré vám pomôžu obmedziť vlhkosť:

Vo vlhkých miestnostiach nesušte bielizeň .
Pri varení používajte digestor.
Varte iba v hrncoch s pokrievkami.
Zaistite cirkuláciu vzduchu od vykurovacieho telesa. Odstráňte z cesty všetko, čo bráni šíreniu tepla.
Vo vlhkých miestnostiach odsuňte nábytok od stien. Medzera by mala byť asi 5 cm široká.
Keď už máte na stenách pleseň, na ich odstránenie použite špecializované prípravky, napr. Savo.
Do miestnosti umiestnite pohlcovače vlhkosti a pravidelne z nich vylievajte vodu.
Vetrajte do kríža, aby vznikol prievan. Otvorte protiľahlé okná a dvere.
Pokiaľ je to možné, nainštalujte do kúpeľne odvetrávanie. V kúpeľni, odkiaľ uniká do bytu veľa pary, vetrajte častejšie.
Klimatizácia nenahradzuje vetranie, čerstvý vonkajší vzduch je pre ľudské zdravie nepostrádateľný.
Ak máte doma veľa kvetov a rosia sa vám okná, alebo sa dokonca objavuje pleseň, mali by ste počet rastlín zredukovať.

Pokiaľ sa nechcete o správne vetranie starať vôbec, nechcete kúriť zbytočne a zároveň sa nevystavovať riziku plesní, riešením je riadené vetranie REKUPERÁCIOU. Ide o kontinuálnu výmenu vzduchu z interiéru za čerstvý a čistý vzduch zvonka. Privádzaný vzduch získava od odvádzaného väčšinu jeho tepla a vďaka použitej filtrácii je navyše aj zbavený prachu, peľu a alergénov.

V prípade, že doma zápasíte s takýmito problémami, neváhajte nás AK hydroizol kontaktovať a my Váš problém s vlhkosťou a tvorbou plesní natrvalo odstránime za Vás.  
Zabezpečíme – podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž základov a chemickú injektáž.