Podrezanie stavby – Izolácia proti vlhkosti

June 10, 2022

Riešenie vlhkej stavby je veľký zásah do budúcnosti vašej nehnnuteľnosti, ktorý je nutnou investíciou do zdravia a zachovania stavby ako takej. Jedným z týchto riešení je aj podrezanie stavby.

Vhodný čas na podrezanie domu 

Keď je dom a jeho murivo mokré, pachne plesňou, prípadne aj zateká vodou, vytvára viditeľné flaky a stierka sa narúša práve pôsobením vlhkosti a vody, tieto všetky príznaky sú dobrou indíciou toho ,že stavba potrebuje podrezať. Tieto príznaky sa môžu ešte ďalej zhoršovať, napríklad v prípade častejších prehánok sa flaky na stenách zväčšujú a zvýrazňujú, vytvárajú sa povlaky v zelenej alebo čiernej farbe a stupňuje sa zápach. Vtedy tieto podmienky už začínaju byť zdraviu škodlivé hlavne pre respiračné ústrojenstvo, najmä u malých detí. V takýchto prípadoch je poväčšinou bezpredmetné obkopávať stavbu a založenie nopovanou fóliou pretože vodu ťahá murivo od spodu nahor, cez stavebný materiál, stierky a spojivo na spôsob špongie. Aby sa tomu zamedzilo treba cestu vode prerušiť. To je možné vložením izolačného materiálu. 

Na čo sa pripraviť pri podrezávaní 

Časové rozmedzie podrezania závisí od veľkosti stavby. Pri menších stavbách je podrezanie možné aj v rámci jedného dňa. Murivo, ktoré sa podrezáva , je potrebné očistiť z oboch strán od povrchovej úpravy akou je omietka, kachličky a prípadne ťahaných káblov. Potrubie skryté v stenách je nutné vyhľadať a označiť aby nedošlo k porušeniu. V prípade kuchynskej linky je potrebné odsadiť všetky jej diely od steny a zabezpečiť ich pred znečistením. Taktiež takto treba zaopatriť akýkoľvek nábytok v blízkosti stien. Podrezávanie domu je vhodné realizovať spolu s kompletnou rekonštrukciou a na jej začiatku pretože zárez do červenej tehly môźe zaprášiť nábytok a taktiež biele steny. 

Postup podrezávania vlhkého muriva

Náš pracovník očistí murivo z oboch strán, aby tým odkryl prvý rad tehál. Reže sa presne nad ním alebo pod ním, záleží ako to dovoľujú okolnosti. Vlhké murivo sa podrezáva špeciálnymi pílami. Po prvom reze nasleduje vkladanie izolačného materiálu, spolu so zacementovaním alebo iným doplnením materiálu ,ktorý vyplní priestor. V žiadnom prípade nesmie ísť o súvislý rez, vždy sa podrezáva po úsekoch aby mal podpílený múr dostatočnú oporu. 

Po podrezaní 

Po podrezaní domu nasleduje nutné spojenie izolačného materiálu v murive s izoláciou v podlahe. Tým sa vytvorí nepriepustná vrstva ,ktorá zabráni vstupu vody a vlhkosti znovu do domu a muriva. V prípade starých podlách je niekedy nutné počítať s ich úplnou výmenou.

Tipy a odporúčania 

Podrezávanie muriva plánujte najlepšie spolu s celkovou rekonštrukciou alebo aspoň rekonštrukciou alebo výmenou podlách.

Počítajte s tým ,že pri podrezavaní sa z muriva práši, preto treba dostatočne zakryť a pripraviť k tomu interiér 

Pre podrezávanie je potrebné sprístupniť všetky miestnosti, a prispôsobiť priestor okoľo pre zjednodušenie práce. Taktiež aj priestory ,ktoré sú na strane od suseda. 

Pri riešení vlhkej stavby treba byť opatrný, zle rozhodnutie vás môže stáť veľa námahy, nákladov, nepremyslená práca alebo zlá matematika a výpočty vás teda môžu výjsť veľmi draho. Neváhajte nás kontaktovať a s naším kvalifikovaným tímom pre vás nájdeme ideálne riešenie a jeho realizáciu.

SHARE THIS STORY