Kondenzácia vody na oknách

November 17, 2022

Zima sa pomaly hlási o slovo a chladné počasie vám každé ráno necháva odkaz v podobe zaroseného okna. Okrem šálky dobrej kávy sa tak vaším každodenným rituálom stáva aj utieranie kvapiek vody z okenných parapetov. Odkiaľ sa táto voda berie a ako s ňou skoncovať?

Aby ste mohli s kondenzáciou účinne bojovať, musíte najprv zistiť, kde vzniká.
Z tohto pohľadu rozlišujeme štyri možné príčiny:

• Rosenie okenných skiel z vonkajšej strany je signálom, že okná majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. V tomto prípade teda nejde o chybu, ale o prirodzený jav v dôsledku premenlivého vonkajšieho počasia, ktorému len ťažko rozkážeme.

• Rosenie v priestore medzi sklami je spôsobené tým, že do priestoru medzi sklami, ktorý má byť správne hermeticky uzavretý, vniká vzduch. Môže to byť spôsobené prasklinou na skle, alebo netesnosťou rámčeka a spojenia skiel. Každopádne ide o chybu na okne, takže v prípade, že ste sklo alebo rámček nepoškodili sami, ihneď ho reklamujte.

• Rosenie rámu vo funkčnej škáre alebo z vnútornej strany môže mať viac príčin. Napríklad rosenie rámu môže byť spôsobené nesprávne realizovaným napojením okna na ostenie, kde chýba tepelná izolácia a tvoria sa tepelné mosty. Rám sa tak ochladzuje privádzaným studeným vzduchom zvonku a teplý
vzduch vo vnútri miestnosti na ňom kondenzuje. Skutočnú príčinu však musí odhaliť a riešiť odborník, ktorý by mal skontrolovať správnosť postupu inštalácie okien a posúdiť, či okná nie sú pokrivené a pod.

• Rosenie okenných skiel z vnútornej strany býva najčastejším problémom. Najmä pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách starších domov. Na svedomí ho môže mať nízka vnútorná povrchová teplota skla a vysoká vlhkosť v dome. Pri nových oknách, ktoré spĺňajú požiadavky najnovších noriem, by nemalo dochádzať k povrchovej kondenzácii. Ak áno, zamyslite sa nad spôsobom užívania vnútorného priestoru a nad dodržiavaním zásad správneho vetrania.

Pozor na vlhkosť

Najčastejšou príčinou rosenia okien z vnútornej strany je vysoká vlhkosť v miestnosti. S ňou sa môžete stretnúť nielen v novostavbách, ale aj v starších domoch. V niektorých účelových miestnostiach, ako sú kúpeľne alebo práčovne, sa s vyššou vlhkosťou počíta. I tak by ste mali mať pri kúpaní alebo sprchovaní zatvorené dvere, aby sa para zbytočne nešírila po domácnosti. Vlhkosť zvyšuje tiež varenie, sušenie bielizne, príliš veľa izbových rastlín, atď.

Aby vzduch mohol cirkulovať ako má, zdroj tepla by mal byť vždy umiestnený pod oknom alebo v jeho tesnej blízkosti. Pozor na závesy a žalúzie. Vnútorné žalúzie obmedzujú pohyb vzduchu po skle a môžu vznikať tzv. studené kapsy, v ktorých dochádza ku kondenzácii. V chladných dňoch preto žalúzie
radšej vyťahujte.

Akokoľvek sa zdá byť otázka kondenzácie banálna, príjemná klíma v miestnosti je nevyhnutným predpokladom k tomu, aby ste sa doma cítili dobre. A nielen to, vlhkosť v interiéri má zásadný vplyv na kvalitu vášho zdravia. Hoci hygienické normy tolerujú vlhkosť v interiéri medzi 30 až 70 %, ideálna je 40 %. Dlhodobá vlhkosť vyššia ako 50 % už môže vyvolávať určité zdravotné komplikácie spôsobené nadmerným množením baktérií a roztočov alebo rastom plesní.

Ako sa teda zbaviť orosených okien?

Základom sú kvalitné okná s kvalitným zasklením, ktoré budú zároveň aj odborne nainštalované. Ak sa aj napriek tomu kondenzácia objaví, už viete, že musíte zistiť príčinu. Postrážte si vlhkosť v interiéri a pravidelne a v dostatočnej miere vetrajte po celý rok. V takom prípade vás už zarosené okná trápiť nemusia.

Ak si našla voda cestu k vám, je ten správny čas pozvať na návštevu nás. Radi obhliadneme vašu nehnuteľnosť a nájdeme najvhodnejší spôsob sanácie. V prípade záujmu, nás neváhajte kontaktovať. Zabezpečíme – podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž muriva, či chemickú injektáž.

TIP: Kedy dom podrezávať a na čo sa pripraviť?