Ako zaizolovať prestup potrubia či káblov

October 5, 2022

Ako zaizolovať káblový či potrubný prestup cez obvodovú stenu je jedna z najčastejších otázok, ktoré sa nás naši klienti pýtajú. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime ako sa s daným problémom popasovať…

Ako zaizolovať prestup potrubia či káblov:

Je jedno, či sa jedná o prestup cez stenu suterénu pod rodinným domom alebo prestup potrubia do vodomernej šachty. Princíp je rovnaký ako aj chyba, ktorú stavbári robia, keď prestup riešia. Najčastejšou príčinou je neriešenie problému vôbec, pričom riešenie vo fáze stavby je lacné a jednoduché. Jednoducho sa do hydroizolačného systému vyreže diera, cez ktorú potrubie vedie von a hotovo. Namiesto opravy poškodeného miesta sa jama zasype a cez prerezaný hydroizolačný systém voda tečie rovno dovnútra stavby (pivnice, šachty a podobne). To minimum, čo je potrebné spraviť, je použiť napríklad tekutú gumu a vystužovaciu textíliu na opravu prestupu z vonkajšej strany, kým je k nemu ľahký prístup a náklady na realizáciu sú minimálne. V ideálnom prípade použiť manžety na prestup potrubia ako originálny diel v systémovom riešení hydroizolácií.

Čo ale spraviť, ak sú zemné práce hotové, jama zasypaná, stavba skolaudovaná a obývaná a cez takýto prestup je počas dažďa pivnica vytopená?

Postup je nasledovný:

Rozrobíme si menšie množstvo KOSTER Repair Mortar a natlačíme ho do potrubného prestupu čo najviac dozadu, čím vytvoríme ,,betónovú,, bariéru jednak proti nečistotám, ale hlavne ako zábranu proti hýbaniu potrubia.
Necháme 1-2 hodiny vytvrdnúť.
Potom natlačíme zátku z tmelu KOSTER KB Flex 200 a to spôsobom, že ak medzera medzi potrubím a otvorom široká ,,1,, tak natlačíme 1,5 násobok tmelu.
Príklad: ak medzera medzi potrubím a otvorom je 2 cm, tak natlačíme 2 x 1,5 = 3 cm hrubú bariéru tmelu.
Takto aplikovaný tmel opäť ochránime zátkou z Repair Mortaru, ktorý zahladíme zarovno vnútornej strany obvodovej steny. Čiže vznikne zátka z trvale pružného tmelu ochránená medzi dvomi vrstvami pevnej ,,betónovej,, zátky z Repair Mortaru. Repair Mortar zabráni hýbaniu potrubia, pohyb by spôsobil odtlačenie tmelu, ktorý sa nevráti do pôvodnej polohy, keďže je trvalo pružný. Tmel zase zabezpečí tesnosť prestupu.
Ak je potrubie pevné, keď ho drží zasypaná zemina, v zásade nie je nutné použiť Repair Mortar.
Podobným spôsobom utesníme káblový zväzok. Tu je dôležité izolovať každý kábel zvlášť. Čiže káblový zväzok rozdeliť a potom tmeliť spôsobom takým, že zatmelíme, vložíme do tmelu jeden kábel, zatmelíme, vložíme ďalší kábel a takto pokračujeme s každým jedným káblom samostatne. Podstatou je, aby bol tmel medzi všetkými káblami, iba vtedy bude prestup tesný. Určite netmelte káblový zväzok naraz, alebo nebodaj v chráničke, v tzv. husom krku, tadiaľ by voda pretiekla do interiéru a to je presne to, čo nechceme.

Aby sme sa vyhli tomuto typu prác, je potrebné dbať na správnu hydroizoláciu už počas výstavby, neskôr sú náklady rádovo vyššie a práce oveľa náročnejšie. Je omnoho jednoduchšie investovať pár eur počas výstavby, ako neskôr odčerpávať či vysávať vodu z pivnice, vyhadzovať plesnivé premočené veci a riešiť náročnejšiu sanáciu z vnútornej strany. Ak však máte alebo ste kúpili nehnuteľnosť s podobným problémom, kontaktujte nás. Zabezpečíme – podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž základov, či chemickú injektáž.

TIP: Izolácia metódou podrezania muriva s diamantovým lanom