Zabudnúť na hydroizoláciu sa vám nevyplatí

December 22, 2022

V podstate sa ani nedá zabudnúť na hydroizoláciu pod dlažbu a obklad v kúpeľni a všade tam, kde je vlhko. Ak teda hovoríme o profesionálnom pokladaní a obkladaní, podľa noriem a osvedčených postupov. Ak ste však neprofik, v nasledujúcich riadkoch Vám sumarizačne vysvetlíme všetko, čo treba…

Vode a vlhku odolná…

… by mala byť každá podlaha a obklad v priestoroch, kde krátkodobo, ale pravidelne pôsobí voda a vlhkosť. Teda najmä v kúpeľniach a wc. Môžeme na podlahu a steny dať vode a vlhku najodolnejší materiál, aký existuje. Treba to ale urobiť správne, inak nám bude aj keramika či mramor nanič. Ak vlhkosť prenikne pod obklad či dlažbu, je zle.

Hydroizolácia

Je to, čo zabraňuje konštrukcii podlahy a steny v styku s vodou. V zásade ide o penetráciu podkladu a nanesenie hydroizolačnej vrstvy na podklad. Súčasťou komplexného hydroizolačného systému sú aj kvalitné tmely, škárovky a hydroizolačné pásky. Nezabúdajme na to, že v kúpeľniach treba lepiť obklady a dlažby flexibilnými lepidlami.

Z fyzikálno-technického hľadiska je ďalšou hydroizolačnou vrstvou aj samotná záverečná obkladová vrstva, teda dlažba a obklad. Nadstavbou hydroizolácie je impregnovanie obkladového materiálu prípravkom vhodným na konkrétny materiál.

Ako funkčné osvedčené riešenie sa na podlahové podklady používajú aj flexibilné hydroizolačné pásy. Táto vodotesná a pružná izolácia je okrem ochrany pred vlhkosťou ideálna aj na dodatočné vyrovnanie podkladu. Pásy sa aplikujú na penetrovaný podklad flexibilným lepidlom. Inštalácia vyžaduje precízne dodržiavanie postupu.

Po vytvrdnutí lepidla, približne o 12 hodín, môžete aplikovať dlažbu. Na lepenie dlažby na flexibilný hydroizolačný pás potrebujete, samozrejme, vysoko flexibilné lepidlo. Rovnako aj škárovka musí byť flexibilná, ideálne epoxidová.

Pozor na kúty a rohy

Najháklivejšie nielen v kúpeľniach, ale aj saunách, bazénoch – čo sa pôsobenia vlhkosti a vody, ale aj údržby týka – sú kúty, rohy, prechody a dilatácie. Tam nestačí len aplikovať penetračnú zmes a hydroizolačný náter. Priamo do hydroizolačnej vrstvy treba do problematických prechodových miest vložiť vhodnú tesniacu pásku.

Praktické rady

  • ak budete obklad či dlažbu aplikovať na vysoko nasiakavý podklad, použite hĺbkovú penetráciu
  • hydroizolačnú stierku nanášajte na penetrovaný podklad v dvoch alebo troch vrstvách
  • hrúbka vrstiev by nemala prekročiť 5 mm
  • alternatívou hydroizolačnej stierky najmä na podlahy je hydroizolačný flexibilný pás
  • použitie flexibilného lepidla na lepenie dlažby na hydroizolačnú pochôdznu vrstvu je povinný krok pracovného postupu
  • vždy sa riaďte pokynmi v technologických listoch alebo návodoch od výrobcov, postupy, ale aj časy sa môžu líšiť

Ak neizolujete, nečuduje sa…

Najbežnejšími dôsledkami vynechania hydroizolácie v kúpeľni sú fľaky, „mapy“ a plesne. Fľaky spôsobené prenikaním vody pod obklad do konštrukcie steny či podlahy uvidíte časom na stene vedľajšej miestnosti. Alebo na strope pod kúpeľňou. Vtedy je už ale neskoro plakať nad rozliatym mliekom a je čas na kompletnú prerábku obkladov a dlažieb v kúpeľni. Tentoraz už poriadne, aj s hydroizoláciou.

Ak hľadáte to najlepšie riešenie pre hydroizoláciu Vášho murovaného domu/stavby, tak ste u nás – AK hydroizol správne. Neváhajte nás kontaktovať a ponechajte hydroizoláciu na náš skúsený tým s dlhoročnou praxou. Zabezpečíme – podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž muriva, chemickú injektáž domu.

Tip: Pivnica v suchu alebo ako riešiť hydroizoláciu pivnice