Úprava stien v starom dome

January 27, 2023

Chcete si upraviť starší dom na štýl chalupy na krásnom mieste tak, aby ste v ňom mohli tráviť chvíle voľna? Staré múry môžu mať svoje muchy, na ktoré nová farba nemusí stačiť. V nasledujúcich riadkoch Vám poradíme ako na ne, aby bola vaša chalupa naozaj perfektná…

Skôr než začnete

Skôr než sa pustíte do bielenia stien svojej chalupy, mali by ste dôkladne zhodnotiť situáciu – zistiť, či sú múry suché a pôvodné omietky v poriadku, to znamená, či dobre držia (pri poklepaní neznejú duto) a neolupujú sa. Ak sú steny vlhké, v prvom rade treba zistiť a odstrániť príčinu vlhnutia – môže ňou byť chýbajúca hydroizolácia, nedostatočné zateplenie, zlé vetranie či chýbajúce dažďové zvody.

Všetky nesúdržné a olupujúce sa vrstvy treba odstrániť a nahradiť novými, pričom je dôležité vybrať na renováciu materiál s vhodnými vlastnosťami.
Ďalším problémom môžu byť plesne alebo škvrny – aj na ich odstránenie je potrebné použiť správny postup a vhodné prípravky.

Vyberte si správny materiál

Omietky môžu byť jednovrstvové alebo dvojvrstvové, prípadne špeciálne (tepelnoizolačné, sanačné). Špecifickou požiadavkou pri starom murive je naniesť ešte pred omietaním kontaktný mostík (prednástrek).

Na povrchovú úpravu si vyberte materiál – omietku alebo stierku, podľa týchto troch kritérií:

  • typu podkladu
  • vlastností samotnej omietky či stierky a to v závislosti od prostredia, kde bude materiál použitý, napr. zvýšenej vlhkosti
  • štruktúry finálneho povrchu

Renomované značky majú na uľahčenie výberu materiálov na povrchovú úpravu vypracované rôzne pomôcky či prehľadné tabuľky.

Vyrovnanie plus niečo navyše

Potrebujete vyrovnať staré steny? V ponuke sú v tomto smere aj výrobky so zaujímavými benefitmi. Napríklad s univerzálnou vyrovnávacou maltou Baumit Baumacol Preciso môžete upraviť nielen vnútorné, ale aj vonkajšie steny a podlahy. Je vhodná na plošné i lokálne opravy v hrúbke od 2 do 30 mm a dajú sa s ňou vytvoriť tiež spádové vrstvy.

V miestnostiach situovaných na sever alebo na steny bez izolácie, ktoré chcete mať na dotyk teplé, môžete zasa použiť systém THERMO. Vďaka jeho izolačným vlastnostiam bude povrch stien teplejší, ušetríte na vykurovaní a zníži sa riziko kondenzácie vodnej pary na stenách a tým aj rastu plesní. Výhodou je tiež vysoká priepustnosť vodnej pary (steny dýchajú).

Na vlhké múry

Vlhké steny sú pomerne častou chorobou starých domov. Prvoradé je vtedy nájsť a odstrániť príčinu vlhnutia, inak sa problémy s tým spojené objavia znova. Aj po tejto náprave je optimálnou povrchovou úpravou stien sanačná omietka, resp. sanačný omietkový systém. Aj keď totiž zabránite ďalšiemu prenikaniu vody do múrov, vlhkosť a rozpustené soli v nich ostanú ešte dlho. Sanačný omietkový systém pomáha rýchlejšiemu odparovaniu vody a umožňuje ukladanie solí do omietky, ktorá je na to uspôsobená. Jej povrch pritom ostáva suchý.

Sanačné omietky môžu byť jednovrstvové alebo viacvrstvové, ktoré sa dajú nadimenzovať na prostredie s rôznou úrovňou zasolenia a vlhkosti. Okrem klasických sanačných systémov, ktoré pomáhajú rýchlejšiemu vysychaniu vlhkého muriva, sú k dispozícii aj odvlhčovacie omietkové systémy.

Samotný sanačný omietkový systém nerieši príčiny vlhnutia a zasoľovania muriva a ich dôsledky odstraňuje iba čiastočne. Je teda potrebné v prvom rade odstrániť príčinu, inak sa problém objaví znova

Odvlhčovací sanačný omietkový systém je založený na špeciálnom rozložení pórov, ktoré sú prepojené jemnými kapilárami. To podstatne zväčšuje povrch steny, vďaka čomu sa vlhkosť z nej odparuje omnoho rýchlejšie. Omietka pritom ostáva suchá a bez soľných výkvetov.

Čo s plesnivými stenami

Pleseň, ktorej sa vo vlhkom prostredí darí, je ďalším z častých problémov starých domov. Samozrejme, aj tu platí, že najskôr treba odstrániť príčinu vlhnutia múrov, inak sa na nich pleseň objaví znova. Ideálne je teda začať s likvidáciou plesnivých fľakov až po tejto náprave. Najskôr je potrebné napadnuté steny vydezinfikovať. Vyberte si na to čas, keď sa môžu priestory dobre vetrať a používajte ochranné pomôcky.

Realizovať dopyt, ohľadom našich profesionálnych služieb (podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž muriva, chemická injektáž domu) a odborného poradenstva môžete telefonicky, alebo prostredníctvom kontaktného formulára na našej webstránke. Najrýchlejšie reagujeme telefonicky.

Tip: AK Hydroizol – naše práce