Zateplenie domu

December 30, 2022

Príjemné bývanie a zdravá klíma robia z obyčajného domu domov plný pohodlia a bezpečia. Významnú úlohu tu zohráva zateplenie. O tom, že zateplenie domu nie je len o úspore peňazí za kúrenie a prečo sa oplatí zatepľovať sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Lepšia ochrana domu aj životnosť muriva

Zateplenie je dokonalá ochrana nosných konštrukcií i obytného priestoru. Murivo je chránené proti poveternostným vplyvom, vzniku plesní na vnútorných povrchoch stien, obvodový plášť je bez tepelných mostov, bez trhlín a porúch. Zateplenie je zároveň aj dobrou a akustickou ochranou pre ľudí, ktorí v dome bývajú.

Úspora financií

Zateplenie šetrí energiu dvoma spôsobmi. Počas chladných mesiacov znižuje tepelné straty a náklady na kúrenie. Počas horúcich mesiacov znižuje potrebu používať klimatizáciu. Zateplením vášho domu ušetríte viac ako 50 % nákladov na energie.

Rozumne zvolené nosné murivo v kombinácii so správne navrhnutým systémom zateplenia prináša výraznú úsporu realizačných nákladov, bezpečnejšie omietanie interiérov bez ďalších nárokov na omietkový systém a riešenie detailov s istotou.

Zdravé bývanie a príjemné prostredie

Zateplením získate aj príjemnejšie a zdravšie prostredie. Hlavnou výhodou je vyrovnaná vnútorná teplota a stála vlhkosť v interiéri. Zateplené steny zabezpečujú počas zimy stabilnejšiu vyššiu teplotu na povrchu stien.

Pohodlne sa cítite iba vtedy, keď rozdiel medzi vnútornou teplotou vzduchu a teplotou na povrchu stien nie je väčší ako 2 – 3 °C. Pokiaľ teplota na povrchu nezateplených stien v zime výrazne kolíše, medzi 13 a 19 °C, pri zateplení je stabilná bez veľkých výkyvov, 18,5 – 20,5 °C. Stabilná teplota pomáha udržiavať aj stabilnú vnútornú vlhkosť medzi 40 a 60 %.

Ako dlho trvá také zateplenie domu?

Všetko závisí od toho aký systém zateplenia si zvolíte, ako veľmi je vaša fasáda domu náročná na vypracovanie detailov a koľko m2 plochy sa chystáte zatepliť. Zateplenie sa môže predĺžiť aj vďaka nedostatočným prípravným prácam. Napríklad zistíte, že vám zateká strecha alebo vám vlhne zospodu dom. V týchto prípadoch je najprv potrebné odstrániť príčiny zatekania (oprava strechy) alebo vlhnutia (vhodnou sanáciou). Priemerný čas, za ktorý je možné zatepliť stredne veľký rodinný dom je jeden mesiac.

Koľko stojí zateplenie domu?

Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché. Cena za zateplenie domu totiž nie je len o voľbe materiálu alebo práci. Pri realizácii sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie, ktoré premrštia plánovaný rozpočet. Preto vám odporúčame, skôr než začnete, premyslite si všetky kroky, ktoré bude potrebné realizovať. Budete mať lepší prehľad o celkovom rozpočte.

Rozhodli ste sa pre zateplenie a zistili ste, že vám vlhne zospodu dom. V takomto prípade je najskôr potrebné odstrániť príčinu vlhnutia. Spôsobov, ako s ňou bojovať, je hneď niekoľko – podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž základov, chemická injektáž. Úvodná prehliadka zaručí, že zvolíme ten najvhodnejší, preto nás neváhajte kontaktovať.

TIP: Čo sú to sanačné omietky?